Autobusy na Cyprze – komunikacja miejska

Komunikacja miejska na wyspie działa bez zarzutu. Autobusy na Cyprze jeżdżą regularnie, co 15 minut, nocnych autobusów jest naprawdę sporo, a kierowcy są naprawdę bardzo punktualni. Tak napisałabym, gdybym mieszkała w komunikacyjnym raju. Niestety, Cypr takim nie jest.

W jednej z broszurek na temat Nikozji znalazłam zestawienie dziesięciu rzeczy, które należy wiedzieć, aby stać się prawdziwym Cypryjczykiem. Oto jedna z nich:

[Na Cyprze] używamy samochodów, by dostać się właściwie w każde miejsce i nieważne, że to miejsce oddalone jest o 5 km czy 200 m. Nigdy, przenigdy nie jeździmy na rowerze i nie używamy autobusów. Rowery są dla dzieci, a autobusy dla nastolatków, imigrantów i starszych ludzi. Przeciętna cypryjska rodzina ma zazwyczaj 3 samochody i parkuje je tam, gdzie jest najbliżej do celu (dystans można pokonać w mniej niż w minutę). Zasady ruchu drogowego są dla mieszkańców Cypru zwykle tylko sugestią.

To prawda, w autobusach na Cyprze spotkamy przekrój różnorodnych narodowości, a jeśli jest to Cypryjczyk, to jest on kierowcą tego autobusu. Cena za przejazd, nieważne jak daleko to 1,50 EUR dla osoby dorosłej. Bilety kupuje się u kierowcy, a czasami trzeba się nieźle naszukać, jeżeli chodzi o przystanek. Ten najbliżej mojego domu nie jest niczym oznaczony, a autobus przeciska się wąskimi uliczkami, by zabrać ze sobą zazwyczaj jednego lub dwóch imigrantów – w tym mnie 🙂 Sprawdzanie biletów odbywa się dość rzadko, ale jeśli już się zdarza, to mogą być to bardzo sympatyczne spotkania z cypryjskimi kanarami. 

Ostatni autobus, jakim można dostać się do centrum, odchodzi ok. godziny 20.00, potem zostają już taksówki oraz znajomi, którzy chętnie wszędzie podwiozą samochodem. Samochód jest tu naprawdę potrzebny! Autobusy na Cyprze trzeba po prostu zrozumieć.

NAJWAŻNIEJSZA SPRAWA! 

Autobusy nie jeżdżą regularnie. Na rozkładzie jazdy podana jest jedynie informacja, o której godzinie wyjeżdżają ze swojej “bazy”. Po obliczeniu więc drogi, jaką ma do pokonania autobus z głównego dworca na mój przystanek, wyszło ok. 10 minut, ale na przystanku lepiej być wcześniej i to dużo wcześniej, niż czekać godzinę na kolejny autobus. Ot taki urok cypryjskiej komunikacji miejskiej 🙂 

To tylko mały wstęp do informacji na temat komunikacji miejskiej na Cyprze. Na blogu znajdziecie informacje o dokładnych rozkładach jazdy. Jeżeli chcecie sprawdzić magię cypryjskiej komunikacji, zapraszam na jej oficjalną stronę.

Skomentuj

Related Articles