Grillowany halloumi czyli jak gorąco jest na Cyprze?

grillowany halloumi

Grillowany halloumi sugeruje, że będzie to wpis kulinarny. Tralala nie tym razem! Niezły ze mnie kawalarz i dowcipniś, wcale nie będzie kulinarnie, ale bardzo ciepło, wręcz parzy, ałaaa! O co tej dziewczynie znowu chodzi? Znowu nie mogła wyjąć granata zza szafy, znowu powiedziała do kelnera ‘ bitch please’, czy jeszcze coś innego? Dokładnie tak – jeszcze coś innego!

.

Grillowany halloumi

Być albo nie być jak grillowany halloumi – oto jest pytanie! Czym w ogóle jest halloumi i dlaczego ktoś chciałby wyglądać jak on? Halloumi to cypryjski ser, słynący z tego, że jest po prostu pyszny, a po zgrillowaniu jest trochę przypalony. Jeśli Polacy znają tysiące przepisów na zastosowanie ziemniaków w kuchni, to Cypryjczycy znają ich tysiące, jeśli chodzi o halloumi.

.

grillowany halloumi
Mnóstwo cypryjskich potraw, a wśród nich grillowany halloumi

Czy jednak o kuchni będzie mowa w tym tekście? Kiedy dotrzcie do końca tego zdania, będziecie baaaardzo ciekawi, o co chodzi, a ja już spieszę z wyjaśnieniami. Cypryjczycy kochają jeść, kochają też słońce i swoje powiedzenie ‘siga siga’, co oznacza powoli, powoli. Powiedzenie to można odnieść do wszystkich aspektów życia. Od pracy zaczynając, poprzez spożywanie posiłków, na zabawie i biesiadach kończąc. Turyści z całego świata przyjeżdżają na Cypr właśnie po to, by (wiedząc lub nie wiedząc) wdrożyć powiedzenie ‘siga siga’ w życie. Wdrażają je więc tak mocno, że po całym pobycie na wyspie pełnej słońca i kotów wyglądają właśnie jak grillowany halloumi! Stop! Siga, siga! Nie na tym ma polegać spędzanie wakacji na Cyprze! Lato już tuż, tuż więc strzeżcie się kulinarnych porównań do swojej opalenizny!

.

Wdech, wydech, słońce

Kilka głębokich wdechów przed wejściem na plażę, gotowi, start! Słoneczna kąpiel, kąpiel w morzu i ta metaforyczna kąpiel w plażowych drinkach i cypryjskich tradycjach. Tak wyglądają wakacje na Cyprze. Jednak co z tym grillowanym halloumi? To, co na Cyprze najważniejsze podczas wakacji to słońce. Na wyspie świeci ono ponad 300 dni w roku! Łał! To coś, co zmarznięte tygrysy lubią najbardziej. Jednak ja będę dziś szczera i powiem Wam kilka słów prawdy o cypryjskim słońcu!

.

grillowany halloumi
Mieszkasz w Nikozji? Zgrillowanie grozi Ci na basenie!

.

Słońce na Cyprze

Nie każdy wie o tym, że słońce cypryjskie to nie jest takie polskie słoneczko, które jest bardzo przyjemne i nikomu nie chce zrobić krzywdy. Cypryjskie słońce wdziera się w każdy zakamarek, dość agresywnie broni swojego terytorium, choć ukrywa się pod maską cudownego ciepła. Nie dajcie się nabrać! Ja nabrałam się kilkakrotnie i właśnie dlatego próbuję ostrzec innych! Opalać można się na Cyprze już od rana, aż do godziny 18.00. Nie będę pisać, o godzinach,w  których najlepiej unikać słońca, ale stworzę kilka podpowiedzi, dzięki którym nie będziecie wyglądać jak grillowany halloumi. Oto one: 

  • nie urządzajcie sobie spacerów w środku dnia, w środku sezonu na Cyprze (kiedyś taka Kasia tak zrobiła i potem ciężko to przeżyła),
  • zawsze miejcie ze sobą kapelusz/czapkę jeżeli wychodzicie na zewnątrz, bo – patrz punkt powyżej,
  • weźcie ze sobą sporo t-shirtów, będziecie często je zmieniać i wykręcać jak gąbkę – zaręczam!
  • okulary z filtrem nie gryzą, może trochę, ale ochronią Wasze gały ( po poznańsku oczy).

.

To parę wskazówek, ale czy ktoś, będzie w ogóle ich przestrzegał? Będąc na Cyprze koniecznie spróbujcie grillowanego halloumi, ale błagam – nie wyglądajcie jak on! 

Skomentuj

Related Articles