Koty na Cyprze

Koty na Cyprze polują na węże

Koty na Cyprze to pełnoprawni obywatele. Tak jak Cypryjczycy korzystają ze słońca i cudownej pogody. Jeżeli siedzicie w restauracji zawsze znajdzie się jakiś koci amator Waszego jedzenia, bo koty uwielbiają być dokarmiane przez turystów.  Jeżeli koty rządzą Internetem, to nie wiem jak nazwać ich władzę na Cyprze! 

To właśnie na Cyprze odkryto dowód na współpracę kota i człowieka i choć dziś wygląda to w zupełnie inny sposób niż dawniej, koty też mają swoją ważną rolę do odegrania na wyspie! Koty na Cyprze to nic dziwnego, ale skąd się tu wzięły i jak na Cyprze przywołać do siebie kota? 

Koty na Cyprze

Wybierając się na Cypr nie tylko możecie odwiedzić cudowne plaże, ale też zabytki, choć w lipcu i w sierpniu to nie najlepszy pomysł. Chyba, że chcecie wyglądać jak grillowany halloumi! Jednym z zabytków, wartym obejrzenia jest neolityczna osada, która liczy sobie ponad 8000 lat! To właśnie tutaj odkryto ślady współpracy kota i człowieka! Koty na Cyprze to częsty widok, ale kilka tysięcy lat temu, nie dość, że chroniły domów przed gryzoniami, to jeszcze prawdopodobnie polowały razem z człowiekiem! Tak, używam sporo wykrzykników, ale patrząc na moje koty przywiezione z Polski, (a zwłaszcza jednego, który wsławił się kiedyś polowaniem na kurz) ciężko mi sobie wyobrazić jak takie polowania kota i człowieka mogły wyglądać. Faktem jest to, że Cypr często nazywany jest wyspą kotów, a ci, którzy chcą się o tym przekonać niech mają “ochy i achy” w zanadrzu, bo nie sposób przechodzić obojętnie obok pięknych, czasami rasowych kotów. 

.

Koty na Cyprze to widok bardzo popularny
Trójkolorowe koty to zazwyczaj samice

.

Historia kotów na Cyprze

Skąd na Cyprze wzięły się koty? Legenda mówi, że na Cyprze zatrzymała się wracając z Ziemi Świętej św. Helena – matka cesarza Konstantyna Wielkiego. Choć była przygotowana na to, że na Cyprze temperatura jest bardzo wysoka, nie spodziewała się tak ogromnej suszy oraz plagi jadowitych węży. Św. Helena wpadła na pomysł, by z plagą węży walczyć właśnie z pomocą kotów. Do dzisiaj nie wiadomo w jaki sposób przewieziono je na wyspę, a miały przybyć tu aż z Rzymu! Miejsce, w które zostały dostarczone nosi do dziś nazwę Kapo Gata. Jest to najbardziej wysunięty na południe przylądek Cypru. To jednak nie koniec historii, bo na przylądku, 12 km od Limassol znajduje się Monastyr św. Mikołaja od Kotów. Zakonnicy opiekowali się tam kotami, które walczyły ze żmijami, opatrywali rany i leczyli. Dziś można również odwiedzić to miejsce, bo choć mieszka tam jedynie kilka zakonnic, wciąż opiekują się kotami. Nikt nie wie jednak ile właściwie kotów mieszka w tym miejscu, a zakonnicy opiekują się pogromcami żmij od siedemnastu stuleci! 

.

Koty na Cyprze można spotkać w bardzo dziwnych miejscach
Koty na Cyprze wygrzewają się w każdym słońcu, oprócz tego w środku lata!

.

Rasy kotów na Cyprze

Na Cyprze spotkacie koty różnej maści, w różnym wieku i różnych ras. Często wyglądają jak porzucone przez właścicieli, bo takich kotów na polskich ulicach się nie widuje. Puszyste kity, pomarańczowe oczy, persy i niebieskie rosyjskie koty. Dlatego moi znajomi z Cypru dziwili się, dlaczego przewożę koty samolotem aż z Polski. Na Cyprze występują też dwie charakterystyczne rasy – Kot Afrodyty i Kot św. Heleny. Są to rasy pochodzące właśnie z Cypru. 

Kot Afrodyty to jeden z największych kotów na świecie, a rasa miała rozwinąć się na Cyprze, ale w jego górskich regionach. Kota Afrodyty wyróżnia piękne futro, bo na Cyprze zimą, zwłaszcza w górach, wcale nie jest tak ciepło! Koty Afrodyty, jak inne koty na Cyprze polują na jaszczurki, szczury i węże i są naprawdę piękne, można powiedzieć/napisać, że są wręcz eleganckie! 

Kot św. Heleny różni się nieco od Kota Afrodyty, zwłaszcza wyglądem – krótszym, szerszym pyszczkiem i większymi oczami. Obie rasy można spotkać na Cyprze żyjące na wolności, ale również w hodowlach. 

.

Koty na Cyprze walczą z wężami i szczurami
Niemal każdy zakątek Cypru opanowany jest przez koty

.

Ciekawostki o kotach na Cyprze

  1. Cypryjczycy przyzwyczajeni są do widoku setek kotów, żyjących na ulicach. Choć lubią je i tolerują, wolą psy i w domach Cypryjczyków spotkamy więcej psów niż kotów.
  2. Mój przyjaciel Cypryjczyk, mieszkający pod Nikozją miał dwa koty. Jeden z nich został otruty przez kogoś, kto pozostawił trutkę dla kotów na osiedlu. Po tym wydarzeniu w wiosce pojawiły się szczury oraz węże. Mieszkańcy musieli sprowadzać więc koty z innych miejscowości, aby walczyły z plagą szkodników.
  3. Na Cyprze funkcjonują również fundacje, które zajmują się kotami. Ostrzegają o trutkach, zbierają fundusze na bezdomne zwierzęta i szukają im nowych domów. Wiele zwierząt znajduje je nawet poza granicami Cypru, na przykład w Wielkiej Brytanii. 
  4. Do kotów i psów na Cyprze woła się “ps ps ps” to taki cypryjski odpowiednik “kici kici”.
  5. Jeżeli kochacie koty, a los tych bezdomnych nie jest Wam obojętny, w niektórych kafejkach możecie kupić “koci kalendarz”, dzięki któremu wesprzecie konto na przykład tej fundacji.

Poza tym, wędrując po Nikozji, czy jakimkolwiek innym mieście, możecie mieć ze sobą saszetki z jedzeniem dla kotów,na pewno zyskacie w ten sposób wieeeeelu mruczących przyjaciół!

 

 

Skomentuj

Related Articles