O czym pamiętać wyjeżdżając na Cypr?

Cypr to wyspa, która była kolonią brytyjską, a to tylko malutki fragment z jej burzliwej historii. O historii Cypru będzie można przeczytać na blogu, a teraz zmierzam do sedna. W związku z tym, że kolonizacja brytyjska odbywała się na Cyprze bardzo intensywnie, wprowadzonych zostało wiele zmian. Pierwsza z nich to ruch lewostronny, który na Cyprze wciąż obowiązuje, a o czym jeszcze trzeba pamiętać? 

Przejściówka do kontaktu

Związane z brytyjskim panowaniem na wyspie są tu oprócz ruchu lewostronnego, angielskie gniazdka elektryczne, do których potrzebna jest przejściówka. Można ją kupić w prawie każdym kiosku i sklepie, a jej koszt to ok.2,50 euro.

Papier toaletowy do kosza

To jedna z tych delikatnych spraw, o których mówić się nie chce, ale jednak trzeba. Jest to o tyle ważne, o ile nie chcemy popełnić gafy lub płacić dość wysokiego rachunku za udrażnianie rur. Na Cyprze papier, po skorzystaniu z toalety NALEŻY wyrzucać do kosza w ubikacji. Rury kanalizacyjne na Cyprze są bardzo wąskie, a wrzucanie papieru do muszli nie wróży nikomu nic dobrego.

Środa-zamknięte

W środy na Cyprze urzędy, banki i inne instytucje są otwarte do wczesnych godzin popołudniowych, najczęściej jest to godzina 13.00. Dotyczy to również mniejszych marketów, ale już nie typowych dla Cypru periptero – kiosków. To na początku była dla mnie duża niespodzianka i zajęło mi sporo czasu, aby nie wybierać się na dwukilometrową wyprawę do sklepu w środę po godzinie 15.00.

Sjesta po cypryjsku

Wiele restauracji na obrzeżach Nikozji i w innych miastach zamykana jest na sjestę – ja ją tak nazywam. Knajpki czynne są więc przykładowo od 11-15 i otwierają się o 19.00, aby gościć Cypryjczyków do bardzo późnego wieczora. Nie dotyczy to oczywiście miejscowości turystycznych, więc jeśli tam się wybieracie nie macie się o co martwić. Zjecie wszystko co chcecie i o każdej porze 🙂 

Skomentuj

Related Articles