Owoce na Cyprze – figa kaktusowa

Opuncja nazywana jest również figą kaktusową

Owoce na Cyprze dostępne są przez cały rok. Oczywiście tak jak wszędzie są one sezonowe, ale też sprowadzane zza granicy. Owoce ratują w trakcie upałów, bo wyobraźcie sobie jedzenie schabowego z ziemniakami, gdy na zewnątrz temperatury sięgają 50-ciu stopni! Nie, nie i jeszcze raz nie!

Halloumi oraz souvlakia są przepyszne, ale nieodpowiednie na cypryjskie, letnie temperatury w porze obiadowej. Owoce, warzywa i różne ich połączenia wiele razy sprawiły, że nie rozpuściłam się z gorąca, a byłaby wielka szkoda, bo nie dowiedzielibyście się czym jest opuncja kaktusowa. Pierwszy raz poza sezonem, na Cypr przyjechałam w grudniu. Jadąc z cypryjskimi przyjaciółmi samochodem moja głowa wyczyniała różne sztuczki, żeby dokładnie zobaczyć co rośnie na drzewach przy ulicy. A rosły tam cytryny i pomarańcze! Maria i Iordanis patrzyli na mnie z rozbawieniem, bo ciągle im pokazywałam ten cud natury, ale wcale nie zwracali na niego uwagi. Po kilku miesiącach mieszkania tutaj już ich rozumiem, bo cytryny i pomarańcze już nie wzbudzają we mnie takich emocji 🙂 Tak Cypr wygląda w grudniu: 

.

Owoce na Cyprze rosną nawet w grudniu
Cypr w grudniu

.

Potem już było tylko lepiej, poznawałam nowe smaki, a w sklepie pytałam jak nazywają się poszczególne warzywa i owoce. Jednak spotkanie z jednym z nich bardzo boleśnie uświadomiło mi, że na zakupy czasem warto chodzić w grubych rękawicach, lub nie dotykać wszystkiego, czego jeszcze nie znamy. 

Owoce na Cyprze – figa kaktusowa

O owocach na Cyprze można by napisać, wiele, ale jeszcze więcej ich zjeść, ale zanim to zrobicie sprawdźcie czy któryś z nich nie czyha na Was z kolcami! Tak właśnie zostałam zaatakowana przez figę kaktusową, zwaną również opuncją jadalną. Do Europy, (na pewno aby swoimi kolcami pokłuła wszystko co się rusza) przywiózł ją prawdopodobnie Krzysztof Kolumb. Owoce na Cyprze zazwyczaj są znane turystom, ale to było dla mnie duże zaskoczenie. W supermarkecie leżała bowiem opuncja, czy też figa kaktusowa bezbronna, mała i zielona. Nie wiedziałam co to takiego, więc dotknęłam, ale już za chwilę zostałam zaatakowana kolcami. W tym sklepie nie było obok szczypców, ale pewnie była kartka, a kto greckiego nie umie, niech się kłuje 🙂 

Co można z niej przyrządzić i jak jeść opuncję kaktusową? 

Chcąc dostać się do środka owocu, odcinamy jego końcówki, a skórka powinna bez problemu zejść. Owoce są słodkie, a można używać ich na przykład gdy wypijemy za dużo alkoholu, wtedy gdy chcemy oczyścić organizm czy jako uzupełnienie codziennej diety – szczególnie tej wegetariańskiej. Opuncję możecie jeść na surowo, ale także dusić, robić z niej przetwory na przykład dżemy. 

Smacznej opuncji!

Skomentuj

Related Articles