Przeprowadzka na Cypr

Przeprowadzka na Cypr

Przeprowadzka na Cypr to bułka z masłem! Nie, nie wcale, że nie! Inny kraj, inni ludzie, inna pogoda i nie ma pierogów! Gdybym wiedziała, że na Cyprze nie ma pierogów dwa razy zastanowiłabym się nad przeprowadzką! Tak na prawdę to ani chwili nie żałowałam mojej decyzji, ale zaraz napiszę Wam dlaczego i jak wygląda taka przeprowadzka.

Przeprowadzka na Cypr

Wiele osób pyta mnie dlaczego akurat Cypr? Gdyby więc pojawiło się takie pytanie, w przyszłości (albo przedszkole – w przyszłości), to wszystkim ciekawym po prostu wskażę ten tekst! Dlaczego Cypr? Mój narzeczony poznał, grając w World od Warcraft dziewczynę z Cypru – Marię i jej męża Iordanisa (którego nazywamy Jo). Grał z nimi, rozmawiał i jakiś czas później zaprosili go do siebie na wakacje. Pojechał na tydzień i się zakochał. W Cyprze – na moje szczęście! W ten sposób zaczęliśmy już na studiach myśleć o przeprowadzce na Cypr, ale były to raczej marzenia, bo nie mieliśmy pieniędzy na sam początek. Tak więc skończyliśmy studia, ja zaczęłam pracę jako copywriter, a Kuba założył z kolegą portal, który był też moim oczkiem w głowie. Po dwóch latach walki z tym, żeby portal zaczął żyć i na siebie zarabiać zrezygnowaliśmy i postanowiliśmy się przeprowadzić. 

.

Przeprowadzka na Cypr
Moje marzenie spełnione. Koniec marca i cudowna plaża Nissi Beach!

.

Dlaczego Cypr? 

 • Po pierwsze tu mieliśmy przyjaciół, którzy powiedzieli, że pomogą w przeprowadzce 
 • Po drugie ciepło
 • Po trzecie ciepło!

Wybór padł na Nikozję. Kuba przez jakiś czas mieszkał z Jo i z Marią. Później znalazł pracę i wynajął mieszkanie. Ja przyleciałam 4 miesiące później z trzema kotami. O tym jak sobie poradziłam z kotami w samolocie możecie przeczytać tutaj.

.

Przeprowadzka na Cypr
Jak masz samochód, wsiadasz i jedziesz na taką plażę 🙂

.

Mieszkanie na Cyprze

Przeprowadzka na Cypr oznacza oczywiście znalezienie mieszkania i totalną zmianę wszystkiego. Czy byłam na to gotowa? Przecież to brak rodziny, przyjaciół, wszystkiego, co w Polsce kocham i uwielbiam. Okej, ale też cudowna pogoda, nowi ludzie, nowe doświadczenia i przygoda. Tak na to patrzyłam wtedy i patrzę do dziś, bo jest naprawdę cudownie. Jak wygląda sprawa mieszkania na Cyprze? Ja mieszkam w Nikozji – ostatniej podzielonej stolicy świata. Moja dzielnica to Kaimakli, która oddalona jest od centrum miasta o 10 minut autobusem, ale jeśli macie samochód, to będziecie tam w 3 minuty. Dlaczego Kaimakli? Ceny były tutaj dość niskie, ale teraz mam ochotę walić głową w ścianę, bo ostatni autobus do mnie odjeżdża ok 20! Ale skoro prawie 30tka na karku, to gdzie Ty dziewczyno będziesz się włóczyć po nocy na Cyprze!?

Niskie ceny mieszkań? Co mam na myśli? Proszę bardzo: 

 • Koszt wynajęcia mieszkania w Nikozji to standardowo od 300 euro wzwyż. Ja za mieszkanie z otwartą kuchnią, sypialnią i balkonem płacę właśnie 300 euro. Jakie są inne opłaty?
 • Za wodę płacę ok. 16 -20 euro
 • Prąd w wakacje i zimą co dwa miesiące to koszt ok. 90 euro
 • Internet mam w cenie mieszkania, ale moi znajomi płacą ok. 45 euro za miesiąc.

.

Przeprowadzka na Cypr
Moje mieszkanie na Cyprze

.

Praca na Cyprze

To teraz niespodzianka. Cypr to wcale nie raj dla osób, które szukają pracy za granicą. Kiedyś może i był, do czasu kryzysu czyli tak do roku 2009. Potem już było tylko gorzej i jest nadal. Po co w takim razie wyjechaliśmy? Praca to był tylko jeden z powodów, ale inne to zupełnie inna atmosfera, klimat, wszystko nie jest takie bardzo smutne, narzekające wiecznie na wszystko. Bardzo przeszkadzało mi to w Polsce. Tutaj unikam tego jak ognia i jak na razie mi się udaje. Jak widzisz cytryny pod swoim balkonem, to jeszcze masz ochotę narzekać? Przeprowadzka na Cypr to była najlepsza decyzja, a koty od razu się tu zadomowiły. 

Gdzie szukać pracy na Cyprze?

Jeżeli się uparliście i chcecie koniecznie pojechać na Cypr, pracę na pewno znajdziecie w turystycznych kurortach. Czyli gdzie?

 • Pafos
 • Larnaka
 • Ayia Napa
 • Protaras
 • Limassol

Hotele, restauracje, bary przy plażach, sklepy, kawiarnie – tam na pewno będą Was potrzebować. Czy język grecki jest potrzebny? W niektórych restauracjach, owszem. Głównie jeżeli chodzi o Nikozję. W kurortach jest tak wielu turystów, że słyszałam kiedyś, że Cypryjczycy wściekają się, gdy w swoim kraju nie mogą zamówić nic po grecku, bo kelnerzy w sezonie mówią tylko po angielsku.

.

Przeprowadzka na Cypr
A po pracy tradycyjna, cypryjska souvla!

.

Dla kogo przeprowadzka na Cypr nie będzie wcale taka och ach?

 • dla kogoś, kto nie potrafi się przystosować do totalnie innych zwyczajów
 • dla kogoś, kto nie cierpi upałów
 • dla kogoś, kto lubi czystość i porządek ( na Cyprze artystyczny nieład wszędzie)
 • dla kogoś, kto lubi punktualność

.

Przeprowadzka na Cypr
Może też chcecie tak mieszkać?

.

Minusy życia na Cyprze według mnie

Żeby nie było tak pięknie, tęczowo i kolorowo proszę bardzo. Oto kilka minusów życia na Cyprze:

 • bez samochodu jesteś jak bez ręki, dwóch nóg i oczu, nic nie możesz załatwić, nigdzie pojechać. T.R.A.G.E.D.I.A 
 • zimą w mieszkaniu zimniej niż w zamrażarce; w lodówce trzymam stopy, żeby się ogrzać
 • nie ma pierogów, klusek, kopytek, czipsów paprykowych laysów i DOBREGO CHLEBA
 • komunikacja miejska nie jest Twoim przyjacielem

 

Reszta jest piękna, ciepła, tańcząca. Ludzie bardzo mili, pomocni, a ja nie zamierzam jeszcze wracać do Polski.

Tadam! To już wszystko. Jak chcecie przeprowadzać się na Cypr, dajcie znać! Albo opowiedzcie o swojej przeprowadzce gdzieś tam daleko, to może i ja się skuszę?

 

 

Skomentuj

Related Articles