Temperatura w styczniu na Cyprze

Styczeń na Cyprze jest chłodny

Temperatura w styczniu na Cyprze. To coś, co jest bardzo dziwne dla osób, które chcą spędzić tu wakacje właśnie w styczniu. Czy to dobry pomysł? Jeżeli Wasza walizka pomieści stos termoforów, kilka grubych swetrów i ewentualnie farelkę – pomysł jest świetny! W mieszkaniach jest tu tak zimno, że w tym momencie moje palce proszą o litość i schowanie ich pod koc, ale ja postanowiłam zrobić im na przekór!

Temperatura w styczniu na Cyprze

Co można napisać o temperaturze na Cyprze w styczniu? Temperatura w styczniu na Cyprze jest dziwna, z punktu widzenia turysty i mojego też, bo przecież mieszkam tu nie tak długo. W mieszkaniu trzęsę się z zimna, koty wybierają miejsce tuż obok mnie i to nie jest raczej empatia – im też jest zimno! Gorącą herbatę piję hektolitrami, a termofor już zdobył miano mojego najlepszego przyjaciela! Kiedy jednak wychodzę na zewnątrz, ubieram okulary przeciwsłoneczne, rozpinam kurtkę i siadam w kawiarni na zewnątrz! Absurd nad absurdami! Domy na Cyprze budowane są z bardzo grubych materiałów, żeby latem nie było gorąco (i tak jest gorąco), za to zimą nie przepuszczają ani jednego ciepłego promyczka! Aaaaa!

Jaki więc byłby idealny plan? 

  1. Cały dzień spędzić poza domem na słońcu
  2. Powłóczyć się po uliczkach Nikozji
  3. Wieczorem wrócić do domu (na zewnątrz i tak robi się już zimno)
  4. W domu okryć się trzema warstwami koca, mając na sobie SZEŚĆ warstw ubrań i tak przetrwać kolejny dzień. 

Jak jest naprawdę?

  1. Wstaję rano,
  2. Ubieram SZEŚĆ warstw ubrań
  3. Siadam do komputera i co pół godziny zmieniam wodę w termoforze, okryta oczywiście kocami! 

Czy w takim razie komuś chce się jeszcze jeździć na Cypr zimą? Oczywiście! 

Temperatura w styczniu na Cyprze

Styczeń to chyba najzimniejszy miesiąc w ciągu roku na Cyprze. Oczywiście dla Cypryjczyków. Turyści, którzy przyjeżdżają tu na początku stycznia czują dużą różnicę w porównaniu z polską zimą. Większość dni jest słonecznych, więc rozsuwając rano zasłony widzicie cudowne, błękitne niebo, słońce i jest to idealna pora na wycieczkę. Temperatura w styczniu na Cyprze jest trochę kapryśna. W połowie stycznia również jest przyjemnie, chłodno robi się dopiero ok. godziny 17.00. Wtedy najlepszym wyjściem jest siedzenie w ciepłych knajpkach, nawet na zewnątrz, bo praktycznie wszędzie są tu małe “grzejniczki”. 

.

Temperatura w styczniu na Cyprze
W styczniu na Cyprze można siedzieć w knajpkach na zewnątrz

,

Temperatura

Jaka więc jest tu temperatura? Na początku stycznia jest nawet 17/18 stopni i tak utrzymuje się prawie do końca stycznia. W nocy jest ok. 8 stopni, ale temperatura, jaką się odczuwa jest niższa. Jest tu bardzo wilgotno więc pewnie dlatego. Jednak pod koniec stycznia temperatura spada czasem do 8 stopni i można to odczuć, jakkolwiek by to dziwnie nie brzmiało, w porównaniu z ujemnymi temperaturami w Polsce. 

Jakie ubrania zabrać na Cypr w styczniu? 

Dobrze mieć ze sobą buty zimowe, ale też sportowe. Sandały się nie przydadzą. Do hotelu/mieszkania warto zabrać ciepłe kapcie. Co z kurtką? Weźcie koniecznie zimową! Noce są bardzo chłodne. Przyda się też gruby sweter, może nawet kilka. Czapka i szalik koniecznie – jeśli będziecie nad morzem, bo tam wiatr da się Wam we znaki. Jeżeli wybieracie się w góry Trodos, gdzie można jeździć na nartach, weźcie cały zimowy ekwipunek. W mieście jest bardzo przyjemnie, taka trochę polska, wczesna wiosna. Zobaczcie jak ubrani są ludzie w Nikozji, w styczniu 🙂

 

Temperatura w styczniu na Cyprze
Lekki płaszczyk i zimowe buty – styczniowa moda

.

Co można robić na Cyprze w styczniu? 

Na pewno odetchnąć cieplejszym niż w Polsce powietrzem i cieszyć się słońcem! To na pewno, a co jeszcze? Możecie wybrać się na stronę okupowaną na wycieczkę po pięknym wybrzeżu i klifach, możecie pojeździć na nartach w górach, a nad morzem spacerować. W miastach też! W okresie zimowym jest tu mniej turystów, więc to też duży plus, ale ze względu na te chłodne noce i domowy biegun północny lepiej wybrać się tu wiosną! Zapraszam na Cypr wiosną. Przywitam Was i oprowadzę, o ile wcześniej nie zamienię się w małą górę lodową. To by dopiero była tragedia!

 

Skomentuj

Related Articles