Temperatury na Cyprze

Temperatury na Cyprze są bardzo wysokie przez większość część roku

Temperatury na Cyprze są w sezonie letnim tak wysokie, jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że rozpuścicie się w ponad 40 stopniowym upale. Oczywiście moja metafora jest bliska prawdy dla tych, którzy upałów nie cierpią i nie darzą żadną sympatią. Dla tych, dla których stwierdzenie „im cieplej, tym lepiej” jest wakacyjną mantrą Cypr, jest miejscem idealnym.

Cypr jest najcieplejszym regionem Morza Śródziemnego. Możecie tu spotkać trzy typy klimatu, w zależności od tego, na jakiej części wyspy się znajdujecie. Typy klimatu, o których uczyliście się na geografii, możecie odczuć na własnej skórze odwiedzając właśnie Cypr. Klimat śródziemnomorski, półpustynny i subtropikalny – proszę bardzo, sami decydujecie, który wybieracie. Na blogu możecie znaleźć mój artykuł na temat deszczu na Cyprze, który jest tu bardzo rzadkim gościem. Możecie też sprawdzić, kiedy najlepiej wybrać się na Cypr.

Łagodna zima to też jedna z wieeelkich zalet Cypru, jednak w domach i mieszkaniach można zamienić się w kostkę lodu. Domy budowane są tak, aby upał nie dawał się we znaki latem, ale zima? Oj to zupełnie inna historia! Napiszę tylko, że moim największym przyjacielem jest wtedy mały piecyk z butlą gazową.

Temperatury na Cyprze łatwo można zaszufladkować i spotkać wiele opinii, że zimy są tu mokre, lato suche i gorące. O ile z ostatnią opinią trudno się nie zgodzić, o tyle zimy i jesień nie są nigdy takie same.

.

asdadas

.

Temperatury na Cyprze – wiosna

Wiosenna pogoda zaczyna się na Cyprze już pod koniec lutego. Pamiętam jak siedziałam w kawiarnianym ogródku dokładnie 28 lutego, pijąc kawę i rozkoszując się pięknym słońcem. Moje myśli krążyły wokół pogody w lutym w Polsce, gdzie nie tylko luty, ale i marzec może dać też nieźle „popalić”. Wiosna na Cyprze jest piękna, choć chłodniejsza niż lato, przeplatana deszczami, które często mogą zamienić się w ulewy. Wtedy miasta są zalane, a ulice zamieniają się w potoki.

W ciągu dnia w marcu i w kwietniu mogą występować deszcze, ale temperatura jest idealna do zwiedzania, pieszych wycieczek w góry Trodoos i fotografowania. Chłodne są noce, więc i o tym należy pamiętać pakując walizkę. Początek maja to zwykle ulewne deszcze, ale już koniec maja jest idealny nawet do plażowania, zwłaszcza że turystów wtedy jest niewielu. Na zdjęciu poniżej kadr z cypryjskiego karnawału, który odbywa się wczesną wiosną. Zobaczcie jak ubrani są Cypryjczycy, to taka mała wskazówka co do ubioru 🙂 

.

fhfghg

.

Jak ubrać się wiosną na Cyprze?

Warto mieć ze sobą koszulki z krótkim rękawem, ale też krótkie spodenki, gdyby pogoda była baaardzo łaskawa. Strój kąpielowy może przydać się pod koniec maja, bo temperatury dochodzą często do 30 stopni. Niestety noce wiosną są  jeszcze chłodne, więc należy mieć ze sobą sweter, ewentualnie kurtkę czy płaszczyk.

Temperatury na Cyprze – lato

Tutaj niespodzianek nie ma. Jest upalnie, parno i wilgotno. Taki stan trwa tutaj od końca maja aż do końca sierpnia. We wrześniu już można odetchnąć, ale tylko troszkę. Temperatury sięgają niekiedy ponad 45 stopni, a pod tym względem „najgorszy” jest lipiec. Temperatury zaczynają od 37 stopni i szybują w górę. Sierpień jest trochę “chłodniejszy”, ale też upalny. Czerwiec to temperatury ok. 34/35 stopni. Pamiętajcie, że najwyższe odczuwalne temperatury panują w środku wyspy – czyli na przykład w Nikozji. Nad morzem jest nieco przyjemniej, ale tez nie idealnie. 

,

aaaa

.

Jak się ubierać latem na Cyprze?

Tutaj znajdziecie mini przewodnik jak ubierać się latem 🙂 

.

Temperatury na Cyprze – jesień

Wrzesień i październik to czas, kiedy turystów jest na Cyprze znacznie mniej niż w sezonie i można ze spokojem odpoczywać w gorącym słońcu. Cały wrzesień temperatury sięgają 30 stopni, choć zdarzają się również deszczowe dni, podobnie jest w październiku. Listopad daje odpocząć od upałów. Na zewnątrz jest ok. 22 czasem 25 stopni. Jest ciepło i przyjemnie, ale noce są już bardzo chłodne.

.

Temperatury jesienią są bardzo letnie
Temperatury na Cyprze w październiku mogą zaskakiwać

.
Jak ubierać się jesienią na Cyprze?

Dobrze mieć ze sobą koszulki z krótkim rękawem, długie spodnie, jeżeli jest Wam zawsze ciepło to i krótkie spodenki będę okej. Pamiętajcie, że Cypryjczycy ubierają się jesienią tak, jak my byśmy nigdy się tak nie ubrali, bo nam jest po prostu jeszcze wtedy bardzo ciepło! Warto mieć ze sobą parasol na wszelki wypadek, bo jesień to częste opady deszczu, zwłaszcza na początku listopada.

Temperatury na Cyprze – zima

Grudzień, styczeń i luty to prawdziwe mrozy, ale tylko w domach. Najniższą temperaturę, przed którą ostrzegali mnie cypryjscy przyjaciele „spotkałam” tu bodajże w lutym. Rano był tu -1 stopień! Dla Cypryjczyków to prawdziwy mróz, ale dla mnie, która, gdy pamiętnej zimy było w Polsce -20 stopni, dojeżdżałam pociągami na uczelnię takie temperatury to pikuś! Zimą na Cyprze jest ok. 16/17 stopni, ale ja odczuwałam tę temperaturę jako niższą. Miałam ze sobą czapkę, szalik i rękawiczki, bo jestem wiecznym zmarzluchem!

.

DSCF0018

.

Jak ubierać się zimą na Cyprze?

Ważne są ciepłe buty, ale też kurtka się przyda. Zimą nie powinno padać, a w dzień jest dość przyjemnie. Zimę na Cyprze można określić jako bardzo łagodną, ale w nocy może nas nieco przerazić. Jeżeli jesteście zmarzluchami weźcie coś naprawdę ciepłego, przyda się też termofor!

Jeżeli macie jakieś pytanie związane z temperaturą na Cyprze, śmiało piszcie, ale lepiej przyjeżdżajcie, spotkamy się i porozmawiamy przy cypryjskiej kawie! 

Skomentuj

Related Articles