Tradycyjny polski napój na Cyprze

Piwo na Cyprze? Miłośnicy złotego trunku mogą być tutaj dość mocno zawiedzeni, bo piwo nie jest tutaj flagowym produktem, dlatego postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce!

Opinie o Cyprze nie mogą być oparte na stosunku mieszkańców do piwa, ale wielu Polaków może być zaskoczonych tym, że kawa ma tu o wiele większą moc zjednywania ludzi.

-Czy jest grzane piwo? – zapytałam w tawernie Platanos, w dzielnicy Kaimakli w Nikozji.

-Mamy grzane wino, ale piwa nie. Czy to tradycyjny polski napój? – zapytał mnie Giorgos, kelner.

Marzyłam o grzanym piwie, z miodem i przyprawami. Zamówiłam herbatę, ale postanowiłam, że jeszcze tam wrócę. Po jakimś czasie, znowu zaatakowałam tego samego kelnera. Powiedział, że może przygotować dla mnie grzane piwo, ale muszę mu pomóc. Pierwszy raz podszedł do stolika pytając czy goździki i cynamon można dodać do piwa. Drugi raz, żebym sprawdziła, czy temperatura jest odpowiednia. Mieszałam, więc piwo, a on zapytał, w jakim naczyniu mi podać ten dziwny, gorący napój nieznany Cypryjczykom. Nie miało to dla mnie większego znaczenia, ale widocznie dla kufla tak, bo poczuł się urażony i znalazł się na podłodze. Nie była to mądra decyzja, bo nigdy więcej nie uczestniczył już w barowym życiu Kafenio o Platanos, a grzane piwo, które prawdopodobnie zostało po raz pierwszy przygotowane na Cyprze było wyśmienite!

Skomentuj

Related Articles