Wycieczka na Cypr Północny

Przylądek na Cyprze Północnym

Styczeń, siarczysty mróz (czasem może trochę mniejszy), kubek kawy/herbaty i ciepły koc – tak zima wygląda w Polsce. Na Cyprze to zupełnie inna sprawa, bo tutejsza zima bardziej przypomina polską wiosnę, a polska wiosna to przecież idealny czas na częste spacery i korzystanie ze słońca! Wycieczka na Cypr Północny była więc pomysłem świetnym, choć moje nogi na drugi dzień uważały, że popełniłam dość duży błąd. O takiej porze, posiadającej wszystkie najważniejsze cechy polskiej wiosny, na początku stycznia wybrałam się na wycieczkę na Cypr Północny, aby z przyjaciółmi pokonać jedną z wielu tras na przylądku Kormakitis. 

.

Wycieczka na Cypr Północny
Jedna z tras, jaką można wybrać na Cyprze Północnym

.

Wycieczka na Cypr Północny

Zanim jednak zaczniecie się zastanawiać kiedy pakować walizki i uciekać do krainy słońca chociaż na chwilę, musicie wiedzieć, że mówiąc o Cyprze Północnym mam na myśli okupowaną stronę Cypru czyli Turecką Republikę Cypru Północnego. Kraj ten uznawany jest jedynie przez Turcję, a sama republika została proklamowana w 1975 roku.  

Rozmawiając z Cypryjczykami warto więc używać terminu strona okupowana, zamiast Cypr północny lub strona turecka Cypru.

Jeżeli Cypr kojarzy Wam się jedynie z pięknymi plażami, to dla tych, którzy za takim wypoczynkiem nie przepadają, mogą pojeździć zimą na nartach, zwiedzić neolityczną osadę lub wybrać się na wycieczkę właśnie na okupowaną stronę. Ja postawiłam na opcję trzecią i w towarzystwie francuskich przyjaciół wybrałam się na czterogodzinną pieszą wycieczkę, która jest tylko jedną z wielu części Besparmark trail. Od przylądka do przylądka długość całej trasy wynosi 255 km!

Po co w ogóle tam jechać? 

  • piękne krajobrazy,
  • mało turystów,
  • góry,
  • morze,
  • okazja do zrobienia ciekawych zdjęć,
  • okazja do poznania Cypru z zupełnie innej strony.

To taka subiektywna lista, ale bardzo prawdziwa!

.

Piękne widoki na Cyprze Północnym
Wycieczka na Cypr Północny może trwać bardzo długo!

.

Przylądek Kormakitis

Jeżeli chcecie wybrać się na wycieczkę na Cypr Północny warto wypożyczyć po stronie greckiej samochód i w Nikozji przekroczyć granicę. Paszporty nie są konieczne, ważne, aby mieć ze sobą dowód osobisty. Autobusy niestety na przylądek nie kursują.

Jak dostać się na przylądek samochodem? 

My wyruszyliśmy z Nikozji, następnie kierowaliśmy się na północny zachód Cypru, niedaleko miasta Sadrazamkoy. Następnie wjechaliśmy na autostradę i jechaliśmy przez Guzelyurt (Morphou), a potem przez Sadrazamkoy. Warto mieć ze sobą mapę i często się zatrzymywać, widoki są cudowne, zwłaszcza, gdy z mgły wyłaniają się góry! Wracając do Nikozji warto wybrać trasę przez Girne (Kyrenia), widoki są naprawdę piękne, kiedy będziecie piąć się serpentynami dróg w górę. 

Jak przygotować się do pokonania trasy? 

Na pewno musicie mieć ze sobą buty na grubej podeszwie i kaptur, szalik bądź czapkę, bo wieje niemiłosiernie! Warto jednak wybrać się tam właśnie w okresie zimowym, latem nie dacie rady przejść trasy, wtedy jest naprawdę bardzo gorąco. Takie widoki czekają na Was podczas spaceru!

.

Wycieczka na stronę okupowaną
Zapach morza i słońce to, coś czego było mi trzeba na początku stycznia

.

Cypr Północny wycieczka
Widoki zapierają dech w piersiach

Pierwszą część trasy pokonaliśmy w 1,5 godziny, a przy latarni morskiej (co wprawiło mnie w osłupienie, bo wyglądała po prostu jak stalowa konstrukcja, a nie jak latarnia z prawdziwego zdarzenia) zrobiliśmy polsko – francuski piknik. Moja głowa prawie poszybowała razem z wiatrem na południową stronę Cypru, więc był to znak, żeby skończyć piknikowanie na urywającym głowę wietrze i udać się w drogę powrotną. 

.

Latarnia morska na trasie na Cyprze Północnym
Bardzo nieładna latarnia morska

.

W drodze powrotnej moje nogi odgrażały się caluteńki czas! Powrót zajął nam 2 godziny. Musieliśmy trochę przyspieszyć, żeby nie zostać na trasie po godzinie 15.00, bo wtedy robi się już bardzo szybko ciemno. 

.

Besparmark trail i piesza wycieczka
Całą trasę można pokonać w cztery godziny

.

Krajobraz podczas wyprawy cały czas się zmienia
Krajobraz podczas wyprawy cały czas się zmienia

.

Takie słońce? W styczniu? Tak, to Cypr!
Takie słońce? W styczniu? Tak, to Cypr!

.

Droga powrotna do Nikozji zajęła nam godzinę, ale ja wciąż byłam “naładowana” nadmorskimi widokami. Jeżeli macie ochotę zrobić sobie przerwę od polskiej zimy i pochwalić się fantastycznymi zdjęciami, wyruszajcie na okupowaną stronę Cypru! O tej porze, w styczniu nie było poza nami nikogo, a to dodatkowy plus, bo nie musicie obawiać się, że wśród dzikich tłumów przegapicie najpiękniejsze widoki 🙂 

Skomentuj

Related Articles