Jedzenie na Cyprze – koupa jest dobra?!

Tradycyjne cypryjskie jedzenie

Jedzenie na Cyprze to coś, dla czego warto tu przyjechać. Gdyby jakimś cudem udało Wam się trafić na kilka pochmurnych dni, Wasze serca i żołądki rozpromieni smak cypryjskiego jedzenia. Oczywiście ja, jako wielka fanka wszystkiego, co przygotowuje się w domu, (a Cypryjczycy uwielbiają gotować w domu) czuję się tutaj jak w kulinarnym raju. Uwielbiam halloumi, ale oczywiście cierpię tutaj na permanentny niedosyt pierogów, klusek i innych mącznych wspaniałości, bo tego Cypryjczycy z całą swoją troską nie mogą mi zaproponować. Wiele potraw nie była mi znana, jednak rodzinne imprezy, takie jak chrzest czy po prostu wieczorne spotkania Cypryjczyków dają okazję do spróbowania zawijanych w liście winogron ryżu i mięsa, czyli prawie polskich gołąbków, oraz jednego z moich ulubionych dań – koupes. Jedzenie na Cyprze zaskakuje mnie wciąż i wciąż, a gdy słyszę jak ktoś w innym języku mówi coś, co brzmi baaaardzo ale to baaardzo nieapetycznie to koniecznie muszę to sprawdzić! I tak również było w przypadku koupes. 

W każdy poniedziałek, w Kafeneio o Platanos, w Nikozji odbywały się jam sessions. Chodziłam tam od czasu do czasu, robiąc zdjęcia, słuchając dobrej muzyki i poznając nowych ludzi. Była to jedna z moich pierwszych wizyt w cypryjskiej kafejce i wszystko było dla mnie nowe. W pewnym momencie poczułam zapach czegoś pysznego, a dochodził on z barowej lady. Zajrzałam więc tam i zapytałam Danae, która jest kelnerką co to takiego. Nasza rozmowa wyglądała mniej więcej tak:

Kasia: Co tak pięknie pachnie?

Danae: Kupa (ze stoickim spokojem)

Kasia: hahahahahahhaahaaaaahaaa

Danae: ????

Okazało się, że to co usłyszałam, w rzeczywistości zapisuje się koupes i są to krokieciki w cypryjskim wydaniu. Nadziewane mogą być wieprzowiną, wołowiną, a także grzybami, z dodatkiem pietruszki, cebuli. Całość obtoczona jest w cieście z kus kus lub grubo mielonej pszenicy.

Koupes są przepyszne, a gdy wytłumaczyłam Danae, z czego tak się śmieje, moja opowieść była opowiadana w Platanos jako anegdota przez cały wieczór 🙂

Skomentuj

Related Articles