Jak zrobić zdjęcie portretowe z rozmytym tłem?

Jak zrobić zdjęcie portretowe z rozmytym tłem? To pytanie zadawałam sobie za każdym razem, gdy widziałam świetne zdjęcia nie tylko z wakacji, ale również z sesji do znanych magazynów. Postać jest wyraźna, a w tle góry, morze czy cypryjskie widoki. Postanowiłam, że muszę się tego nauczyć i konsekwentnie do tego dążę! 

Fotografuję już od jakiegoś czasu, wciąż się uczę, próbuję i nie jestem profesjonalistką, ale chcę podzielić się z Wami moimi przemyśleniami i próbami fotograficznymi. 

Zawsze zastanawiałam się jak zrobić zdjęcie portretowe z rozmytym tłem? Na początku trzeba znaleźć kogoś, komu zrobimy portret, a potem liczyć na to, że nie będzie na nas wrzeszczał, rzucał czym popadnie i wreszcie zgodzi się kiwnięciem głowy, że możemy go fotografować. Wcale to nie takie proste jak się niektórym wydaje, ale ćwiczenie czyni mistrza. Chcę Wam pokazać rozmyte tło w portrecie, który zrobiłam w Nikozji. Chciałam uzyskać efekt dużego rozmycia tła, żeby widoczna była wyraźnie postać, a tło było rozmazane. Nie do końca jest to jednak efekt, o jaki mi chodziło. Choć w robieniu zdjęć wciąż się szkolę, to zawsze lubię element poznawania nowych ludzi i nawiązywania z nimi kontaktu, a to podczas robienia zdjęć jest baaardzo, ale to bardzo ważne! 

Jak zrobić zdjęcie portretowe z rozmytym tłem? 

Rozmowa i nawiązanie kontaktu – to klucz do zrobienia idealnego zdjęcia portretowego, również tego z rozmytym tłem. Wiele osób pyta, w jaki sposób rozmawiam z ludźmi i jak udaje mi się ich przekonać do zrobienia portretu. Zazwyczaj nie stosuję żadnych wymyślnych sztuczek, bo mam tak wiele uroku osobistego, że to ludzie proszą mnie o zrobienie im zdjęć! Żarty na bok, a teraz poznajcie mój sposób na nawiązanie kontaktu z ludźmi podczas robienia zdjęć. 

Jak nawiązać kontakt z osobą, której chcemy zrobić zdjęcie? 

Tak naprawdę jednak, robię zdjęcia zawsze gdzieś obok. Budynkom, detalom czy innym elementom krajobrazu. Osoba, która siedzi w kawiarni, wykonuje jakąś czynność, czy jest sprzedawcą widzi mnie i wie, że robię gdzieś w pobliżu zdjęcia. Widząc, że nie mam złych zamiarów, zazwyczaj sama macha, pyta po co robię zdjęcia, do czego są mi potrzebne. Opowiadam więc trochę o sobie, mówię, że podoba mi się miejsce, w którym jestem – i nie ma w tym żadnego kłamstwa. Jeżeli miejsce nie jest atrakcyjne, mówię, że ciekawi mnie jak wygląda inna kultura, inne miasto, żyjący w nim ludzie. Warto też opowiedzieć coś o Polsce, zwłaszcza gdy jesteście na wakacjach. W ten sposób buduję więź z osobą, którą chcę sportretować. Innym sposobem jest po prostu wskazanie na aparat, gdy kieruję go w stronę danej osoby. Gdy się zgodzi, to super, robię zdjęcie. Jeśli nie, uśmiecham się, pokazuję gestem, że rozumiem i idę dalej. W ten sposób rozmawiam z ludźmi i nawiązuję kontakty. Dobrym sposobem jest również wywołanie zdjęć i podarowanie w prezencie osobie, której robiliśmy portret. W ten sposób działam w Nikozji. A jak zrobić zdjęcie portretowe z rozmytym tłem i czy to zdjęcie, o które mi chodziło? Nie do końca.

Jak zrobić zdjęcie portretowe z rozmytym tłem? 

Jako przykład posłuży zdjęcie robione na głównej ulicy w Nikozji – Ledras. Był grudzień, na ulicy kręciło się mnóstwo ludzi, ja jednak koncentrowałam się na poszukiwaniu fotograficznego tematu wśród sprzedawców kasztanów i gorącej kukurydzy. Dobre zdjęcie portretowe to nie takie robione z ukrycia, ale takie, gdy musimy podejść na tyle blisko, by widoczna była twarz postaci, mimika twarzy. Chciałam, żeby na zdjęciu była widoczna i osoba i całe jej otoczenie czyli stragan, to, co sprzedaje i to, w jakim miejscu się znajduje oraz uzyskać lekko rozmyte tło. Jednak mój błąd polegał na tym, że chciałam uchwycić wszystko w kadrze, a tło jest tylko trochę rozmyte. Nie o ten efekt mi chodziło. 

.

Jak zrobić zdjęcie portretowe z rozmytym tłem?
Jak zrobić zdjęcie portretowe z rozmytym tłem?

 

Parametry jakich użyłam do zrobienia zdjęcia

.

ISO 200

Przysłona (F)3,2

czas 1/60 s

Zdjęcia robię aparatem bezlusterkowym z obiektywem  18-55mm f/2,8-4. 

Chciałabym znać Waszą opinię na temat zdjęcia i w jaki sposób można uzyskać rozmyte tło, w portrecie czy na jakimkolwiek innym zdjęciu?

Skomentuj

Related Articles