Fosforan paszowy – wartościowa karma dla zwierząt

Dziś hodowcy zwierząt doskonale orientują się jak istotną kwestią w hodowli jest właściwe odżywianie. Istotą prawidłowego odżywiania są wartościowe pasze bogate w cenne składniki mineralne oraz witaminy, które to umożliwiają prawidłowy rozwój zwierząt. Stosowanie pasz powinno być zawsze uzależnione od rodzaju oraz wieku osobników. Dla wielu zwierząt dobrym wyborem jest fosforan paszowy.

Fosfor i wapń – cenne składniki mineralne

Składniki mineralne są niezbędne do życia oraz prawidłowego funkcjonowania wszystkich zwierząt. Niezwykle ważne jest, aby do organizmu poszczególnych osobników była dostarczana odpowiednia ilość fosforu. Ten cenny składnik bierze udział w tworzeniu tkanki kostnej, w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie oraz w wielu innych procesach fizjologicznych. Jego niedobór w zwierzęcym organizmie powoduje:

  •  utratę apetytu
  • wystąpienie anemii
  • osłabienie mięśni
  • zanik rui
  • zaburzenia laktacji

Ważne jest również to, aby do organizmów poszczególnych osobników dostarczać odpowiednią ilość wapnia. Jest on bowiem niezbędny do prawidłowego ukształtowania i wzmocnienia kości oraz zębów. Jego brak często skutkuje występowaniem krzywicy oraz łamliwości kości.

Wchłanianie fosforu a dodatki paszowe

Podstawą żywienia trzody chlewnej są przede wszystkim pasze roślinne, w których znajduje się fosfor w granicach od 3 do 12 gramów na kilogram suchej masy danej paszy. Najlepszym źródłem fosforu oprócz otrąb pszennych oraz śruty rzepakowej jest fosforan jednowapniowy i dwuwapniowy.

Fosfor zawarty w paszach najczęściej występuje w dwóch formach: fitynowej, która to jest nieprzyswajalna oraz niefitynowej, która to jest dobrze przyswajana przez zwierzęta. Aby fosfor wchłaniał się jeszcze lepiej do pasz do wielu mieszanek dodawane są różnorodne  dodatki paszowe, które ułatwiają trawienie oraz wchłanianie składników pokarmowych. Pośród wielu z nich można między innymi enzymy paszowe, które to są kluczem do lepszego wchłaniania się fosforu.

Fosforan paszowy a prawidłowe żywienie trzody

Paszowy fosforan to cenny komponent dla wielu zwierząt. Jeśli jest on podawany w odpowiedniej ilości świniom, to wówczas są one zdrowe, a pozyskane z nich mięso jest wysokiej jakości. Paszowy fosforan to produkt, który sprawia, że problemy wynikające z niedoboru makroskładników znikają. Podając tę karmę można w łatwy sposób kontrolować niedobór wapnia i fosforu w diecie zwierząt hodowlanych.

Warto pamiętać, aby fosforan paszowy dodawać do pożywienia ubogiego w fosfor, wśród którego wymienia się: kiszonkę kukurydzianą, buraki cukrowe, koniczynę oraz lucernę. Natomiast jeżeli chodzi o pokarmy zawierające średnią zawartość fosforu, to można do nich zaliczyć rośliny zielone oraz zboża.

Istotnym sygnałem do konieczności rozpoczęcia suplementacji fosforanem paszowym jest spadek apetytu u zwierząt hodowlanych. U drobiu jego niedobór objawia się bardzo często osłabieniem mineralizacji skorupy jaj. Dodatkowy objaw, który świadczy o niedoborze fosforu jest osłabiony wzrost młodych osobników.

Żywienie świń przy użyciu pasz o niskim poziomie fosforu często prowadzi do złamań kręgosłupa w trakcie obróbki półtusz. To z kolei może powodować wystąpienie wybroczyn w polędwicy, co wyraźnie obniża jej wartość spożywczą, a czasem prowadzi do całkowitej jej konfiskaty.
W celu uniknięcia takich problemów warto do diety zwierząt wprowadzić fosforan, zawsze wtedy, gdy jest to konieczne.

Może Ci się również spodoba