Rodzaje progów w gitarze

Czym właściwie są progi gitarowe? To jeden z ważniejszych elementów konstrukcji gitary, który przy każdej eksploatacji narażony jest na uszkodzenia. W dużej mierze to od nich zależy to, jak będzie nastrojony instrument, jakie dźwięki będą się z niego wydobywać. Zadbane i szlifowane progi wpływają również na komfort osoby, która na co dzień korzysta z instrumentu. Podstawowe naprawy progów, ich szlifowanie lub nawet wymianę, z powodzeniem można przeprowadzić w pracowni lutniczej.

Z czego składają się progi? To element gitary, który wykonany jest z kilku połączonych ze sobą elementów. Wierzchnia część progów to tzw. korona. Wystaje ona ponad podstrunnicę i właśnie do niej dociskamy struny w trakcie gry. Kolejnym elementem budowy progu jest korzeń, inaczej zwany trzpieniem lub kotwą. Tą część wbija się w szczeliną podstrunnicy. Warto zwrócić uwagę również na to, że na korzeniu znajdziecie trójkątne wypustki, które po wbiciu go w gitarę, trzymają go stabilnie w drzewie. Najczęściej progi wykonywane są z metalu.

Jak dzielimy progi?

Progi przede wszystkim dzieli się ze względu na ich twardość oraz surowce, które wykorzystano w produkcji. Popularne na rynku progi to Nickel Silver 18%, które wykorzystywane są przez lutników i producentów. Są wytrzymałe na zużycie i są w stanie wytrzymać nawet 2-3 lata, zanim wymagane będzie pierwsze szlifowanie. Progi Nickel Silver mają mniejszą wytrzymałość, ale wpływają na zmianę dźwięków. Trzeci popularny model to Nickel Silver 25%, czyli zdecydowanie najtwardsza opcja.

Ponadto na rynku możecie znaleźć również progi typu Bronze, które wykonywane są ze stopu cyny i miedzi, progi typu Brass, które powstają z mosiądzu oraz Nonallergenic, które powstają ze stopu metalu bez użycia niklu, aby nie były alergiczne. To najczęstsze progi, które znajdziecie we współczesnych gitarach. Ponadto można znaleźć również progi ze stali nierdzewnej i progi tytanowe. Jeżeli chcecie je wymienić lub szlifować, warto odwiedzić serwis gitar. Warszawa to miejsce, w którym znajdziecie pracownię lutniczą https://www.luthier.com.pl/.

Może Ci się również spodoba